Bitlis Eren Üniversitesi’nde 2022-2023 Akademik Yılı Açılış ve Biniş Giyme Töreni YapıldıBitlis Eren Üniversitesi’nde 2022-2023 Akademik Yılı Açılış ve Biniş Giyme töreni yapıldı. Merkezi Konferans salonunda yapılan tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Üniversitenin tanıtım filminin gösterimi ile devam eden program Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan grubun müzik dinletisi ile devam etti. Daha sonra Üniversite İklim Temsilcisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencisi İzzettin Akdoğan bir konuşma yaptı. Çevre kirliliğine dikkat çeken konuşmasının akabinde Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş bir konuşma yaptı.

Bartın Amasra’da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı dileğinde bulunarak konuşmasına başlayan Rektör Elmastaş, Üniversite hakkında veriler içeren bazı istatistiklere değindi. Elmastaş, “Üniversitemizin ve ilimizin gelişmesi için vazgeçemeyeceğimiz önceliklerimiz var. Bitlis Eren Üniversitesi bir yönetim felsefesi olarak içselleştirdiğimiz önceliklerle ilgili sürekli projeler üretiyoruz, çalışmalar yapıyoruz. Biz bu hususlar doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Bunlar; öğrenci odaklı yönetim anlayışı, araştırma – geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri, üniversite – kent, üniversite – sanayi iş birliği, uluslararasılaşma, üniversitenin fiziki alt yapısının geliştirilmesi, akademik ve idari personelimizin ve öğrencilerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesidir.” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin TÜBİTAK projelerine de değinen Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, “Bitlis Eren Üniversitesinde 2007 yılından 2022 yılına kadarki zaman zarfında onaylanan “12” TÜBİTAK projesinin “1” tanesi 2021 yılında; “4” tanesi ise 2022 yılında gerçekleşmiştir. Bu süreçlerde emek veren tüm hocalarımızı, araştırmacılarımızı ve paydaşlarımızı kutluyorum.

Üniversitemizde görev yapan siz bilim insanlarımız, büyük bir özveriyle Bitlis Eren Üniversitesini daha iyi noktalara götürecek çalışmalar yaptığınızı görmekten büyük mutluluk duyuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Elmastaş: “Genç akademisyenlerimizin bilimsel açıdan daha ileriye gitmelerini, kurumumuzun bilimsel geleneğini geliştirerek daha ileri noktalara taşımalarını bekliyoruz. Genç akademisyenlerimizin daha çok araştırmalarını ve daha çok yayın yapmalarını bekliyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi olarak genç akademisyenlerimizin bilimsel gelişimlerini desteklemeyi önemsiyoruz.

Bitlis Eren Üniversitesi olarak öğrencilerine verdiği eğitimi en üst düzeye çıkarmak asli görevimizdir. Siz öğretim üyelerimizin verdiği emekler, öğrencilerimizi hayata çok iyi bir eğitim almış olarak hazırlayacaktır. Araştırma Üniversitesi olma yolunda ilerlemek en büyük hedefimizdir. Gelişmiş ülkelerde üniversitelerin sanayi ile yoğun bir iş birliği içerisinde olduğunu görüyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi olarak biz de azim ve kararlılıkla üniversite-sanayi iş birliğini hedefliyoruz. Yakın zamanda kurduğumuz OSB Meslek Yüksekokulu ve hizmete açtığımız TEKMER, bu amaç doğrultusunda attığımız önemli adımlardır.” Dedi.

Bitlis Eren Üniversitenin öğrenci sayısı 11 bini geçtiğini ifade eden Elmastaş: “Lisansüstü öğrencilerimizin hem sayısını hem de nitelikli çalışmalarını arttırmaya devam ediyoruz. Lisansüstü öğrencilerimizi sorunları bilimsel bakış açıları ve geliştirdikleri projeler ile çözecek nitelikte bilim insanları olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi’nin kurulması yönündeki çalışmalara değinen Rektör Prof. Dr. Elmastaş: “Bitlis Eren Üniversitesi, bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesinin de kurulmasıyla fakülte sayımız 6 oldu. İnşallah sırada 7’nci fakülte olarak Tıp Fakültesinin kurulmasını hedefliyoruz. Yine OSB MYO’ nun da kurulmasıyla Meslek Yüksekokulu sayımız da 9 oldu.” dedi.

Üniversitenin fiziki durumu hakkında da bilgiler aktaran Rektör Elmastaş: “Sosyal donatılar, spor alanları inşa ederek öğrencilerimiz ve personelimiz için daha yaşanabilir bir kampüs alanı oluşturacağız inşallah” dedi.

Grafikler eşliğinde üniversitenin öğrenci sayıları ve diğer projeler hakkında da açıklamalar yapan Rektör Elmastaş konuşmasının sonunda öğrencilere sağlanan burslar nedeniyle Eren Holding ve Kanık Şirketler Grubuna da teşekkür etti.

Rektör Elmastaş’ın konuşmasının ardından Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin akademik açılış ilk ders sunumunu yaptı. İlk dersin akabinde biniş giyme törenine geçildi.

38 Doktor Öğretim Üyesi ve 18 Doçent’in cübbe giydiği biniş giyme töreninde Doçent ünvanı alanların cüppelerini Rektör Elmastaş giydirdi. Biniş giyme töreninde cübbe giyen akademisyenlere ayrıca Akademik Başarı Belgesi de verildi. Belgelerin takdiminden sonra verilen kokteyl ile program sonra erdi.

2022-2023 Akademik Yılı Açılış ve Biniş Giydirme törenine, Vali Yardımcısı Furkan Seyman, Bitlis Belediye Başkanı Nasrullah Tanğlay, Bitlis İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ferit İzci, Prof. Dr. Mutafa Atlı ve Prof. Dr. Ayhan Yılmaz ile fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, kurum müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.