Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş Genç Arıcılarla Buluştu


Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Necmettin Elmastaş,İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda genç arıcılar ile bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof.Dr. Elmastaş “Bitlis yöresi, ekolojik koşullar itibariyle arıcılık faaliyeti için uygun bir alana tekabül etmektedir. Bitlis, en iyi balın üretildiği ve dolayısıyla bal denilince akla ilk gelen yerlerden biri olmalıdır. ” dedi.

Geçen yıl Bitlis Eren Üniversitesi Arıcılık İşletmesini açtıklarını belirten Rektör Prof.Dr. Necmettin Elmastaş “Ar-Ge anlamında üreticilerimize destek olmayı, kaliteyi ve verimi artırmayı, bilimsel anlamda destek olmayı ve balın standardını belirleyip coğrafi işareti almayı hedeflemekteyiz.”dedi.

YÖK’ten Arıcılık Bölümü Açmak İçin İzin Aldık

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, “Üniversite olarak yüksek Öğretim Kurumu’ndan arıcılık bölümü açmak için gerekli izinleri aldık. Önümüzdeki yıllarda, bölüm açıldığında bu alanda yapılan çalışmalardan daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Biz bu konuda gerçekten gelişmek istiyoruz.Bu bölümün açılması ile kendimizi daha da geliştireceğiz ve sizlerle işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmasından sonra konuşan Bitlis İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil “Bitlis’te arıcılığın çok eski bir tarihçesi var,bölgemizde teknik arıcılığın gelişmesinde Bitlis belirleyici bir rol oynar.İlimizde binin üzerinde profesyonel arıcılıkla uğraşan kişiler var ve geçimini arıcılıkla sağlamaktadır. Ancak bizler yaptığımız üretimle hakettiğimiz yerde değiliz.” dedi.

Ürünün markalaştırılıp ticarileştirilmesi ile kendi memleketimizin ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmek için iyi bir tanıtım yapmalıyız diyen Medeni Avcil, hem bu konuda hem de arıcılarımıza bilgi ve teknik açıdan destek sağlaması yönünde Sayın Rektörümüzden Üniversite adına desteklerini beklediklerini söyledi.

TEKMER Arıcılığın Önünü Açacak  

Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’nin de arıcılara katkı sağlayacağını ve arıcılığın önünü açacağını söyleyen Medeni Avcil, “Bitlis Eren Üniversitesi’nde kapsamlı bir labaratuvarın kurulması ile beraber arıcıların kendi ballarını analiz edebilmesi biz arıcılar için önemli katkı sağlayacaktır.”dedi.

Konuşmaların ardından program, Rektör Prof.Dr. Necmettin Elmastaş ve Bitlis İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil, arıcıların sorularını cevapladı. Toplu fotoğraf çekimi sonrası program kokteylle son buldu.

Programa Bitlis Eren üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necmettin Elmastaş,Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan Yılmaz, Üniversitemiz Genel Sekreteri Muhammed Sami Belet, Bitlis İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil,arı yetiştiricileri ve akademisyenler katıldı.